Sebastian Vettel castiga Marele Premiu al Germaniei la Formula 1

Motorul RS 27 l-a ajutat pe Sebastian Vettel, pilotul Infiniti Red Bull Racing, sa castige pentru prima data Grand Prix-ul din Germania. Campionul mondial a castigat in fata lui Kimi Raikkonen, de la Lotus F1 Team, cu un avans de o secunda, iar pe locul trei s-a clasat Romain Grosjean, asigurand astfel tot podiumul pentru motoarele Renault. Este a doua oara cand se intampla ca primii trei piloti din cursa sa fie propulsati de motoare Renault.

S-a mai intamplat in aprilie, la marele premiu din Bahrain. Vettel a preluat conducerea destul de repede, depasindu-i pe Lewis Hamilton, aflat in pole-position, si pe Mark Webber. Cei doi au condus pana la prima oprire la standuri. La pitstop, Webber a pierdut insa una dintre anvelopele abia montate, asa ca a coborat pana in coada clasamentului. Australianul a reusit, totusi, sa urce inapoi in clasament pana pe pozitia a saptea.

Vettel, cele doua Lotusuri si Alonso au gonit la cateva secunde unul de altul, prefigurand un final dat la boxe. Grosjean a oprit primul, Vettel un tur mai tarziu, dar Raikkonen a preferat sa mai alerge 10 tururi, incercand astfel sa pastreze anvelopele noi pentru final. Si-a depasit coechipierul cu doar cinci tururi inainte de final, iar apoi a inceput sa il atace pe Vettel, dar germanul a reusit sa isi pastreze pozitia pana la final.

Si Grosjean a rezistat eroic in fata presiunii uriase exercitate de Alonso pe final de cursa. Pastor Maldonado si Valtteri Bottas au avut un parcurs bun pentru Williams F1 Team, dar, in cele din urma, intarzierile de la boxe i-au facut sa iasa din zona punctelor, terminand pe locurile 15, respectiv 16.

Caterham F1 Team a terminat in spatele Williams. Locul 17 a fost ocupat de Charles Pic, iar Giedo van der Garde s-a clasat pe locul 18. Infiniti Red Bull Racing este in fruntea clasamentului cu 67 de puncte, urmata de Mercedes, Ferrari, iar Lotus F1 Team este pe locul patru. Sebastian Vettel este liderul pilotilor cu 157 de puncte, fiind urmat de Fernando Alonso, cu 123, si Kimi Raikkonen cu 116.