Mercedes-AMG reuseste dubla in Marele Premiu al Japoniei 2018! Vettel, un nou esec dureros!

Mercedes-AMG Marele Premiu al Japoniei 2018

Lewis Hamilton, liderul in clasamentul general in Formula 1, si-a trecut in cont o noua victorie in Marele Premiu al Japoniei, fiind la al patrulea succes in ultimele cinci curse disputate la Suzuka. Britanicul s-a impus fara mari emotii si este ca si invingator al sezonului 2018 dupa o noua cursa modesta facuta de marele rival Sebastian Vettel.

Pilotul celor de la Ferrari s-a clasat doar pe locul sase la Suzuka dupa un incident cu Max Verstappen si i-a oferit sansa unui succes fara mari emotii lui Hamilton. Liderul clasamentului general se afla la a 71-a victorie din cariera si la a 9-a in acest sezon.

Pilotul de la Mercedes a reusit astfel sa-si consolideze primul loc in ierarhia generala si are un avans de 67 de puncte fata de rivalul celor de la Ferrari cu doar patru curse pana la finalul sezonului. Vettel mai are doar sanse matematice la castigarea titlului mondial in acest an, insa totul poate deveni clar in urmatoarea cursa, daca Hamilton se impune din nou, iar neamtul nu termina in top 3.

Daniel Ricciardo a fost omul zilei in Japonia si a reusit sa termine cursa pe locul al patrulea, desi a plecat doar de pe locul 15 al grilei de start. Australianul s-a clasat la final in urma lui Hamilton, Valtteri Bottas si colegul sau, Max Verstappen.

Formula 1 va reveni pe 21 octombrie, cu ocazia Mareului Premiu din Statele Unite ale Americii. Cursa de peste Ocean va fi urmata de intrecerile din Mexic (28 octombrie), Brazilia (11 noiembrie), in timp ce ultima oprire va fi la Abu Dhabi (25 noiembrie).