Mercedes, a patra dubla a sezonului. Bottas castiga in Azerbaidjan si revine in fotoliul de lider la general

Finlandezul Valtteri Bottas a castigat Marele Premiu al Azerbaidjanului, de pe circuitul stradal de la Baku, etapa a patra a sezonului de Formula 1.

Pilotul de la Mercedes s-a impus la Baku, dupa ce a plecat din pole position si a dominat autoritar cursa. Singurele emotii au aparut cu trei tururi inainte de final, cand coechipierul Hamilton s-a apropiat in marja de o secunda a DRS-ului. De indata ce a fost anuntat de la boxe de acest lucru, Bottas a fortat un pic si s-a distantat decisiv. Hamilton a incheiat cursa pe pozitia a doua si a adus o noua dubla pentru Mercedes, a patra din acest sezon, din tot atatea curse. Pentru Bottas, succesul de la Baku inseamna ca se intoarce in fruntea clasamentului general al pilotilor.

Ordinea de la start s-a pastrat si in spatele celor doi piloti de la Mercedes. Vettel a terminat pe pozitia a treia, iar Verstappen a incheiat pe pozitia a patra. Eroul zilei din Azerbaidjan a fost Charles Leclerc, care dupa accidentul suferit in calificari, a reusit sa termine pe un onorabil loc 5. In plus, el a luat si punctul suplimentar pentru cel mai rapid tur.

S-au mai clasat in zona punctelor, in ordine: Sergio Perez (Racing Point), Carlos Sainz (McLaren), Lando Nnoris (McLaren), Lance Stroll (Racing Point) si Kimi Raikkonen (Alfa Romeo)

Marele perdant al zilei a fost Daniel Ricciardo, fostul pilot Red Bull, acum la Renault, care a abandonat dupa ce a gresit un viraj. Cand a vrut sa revina pe circuit, l-a acrosat si pe Daniil Kvyat si ambii au fost nevoiti sa se retraga. Nici Romain Grosjean si nici Pierre Gasly nu au reusit sa termine cursa.

Dupa Marele Premiu al Azerbaidjanului, clasamentul general al pilotilor arata astfel: 1. Valtteri Bottas - 87 puncte; 2. Lewis Hamilton - 86 puncte; 3. Sebastian Vettel - 52 puncte; 4. Max Verstappen - 51 puncte; 5. Charles Leclerc - 47 puncte