Maverick Vinales se impune si in Argentina, consolidandu-si astfel pozitia de lider

Maverick Vinales 2017 MotoGP Argentina

Maverick Vinales isi ia in serios rolul de surpriza a acestei editii a Campionatului Mondial de Moto GP si se impune la capatul celei de-a doua etape a actualului sezon, etapa ce s-a desfasurat in acest sfarsit de saptamana pe circuitul Termas de Rio Hondo din Argentina. Podiumul a fost completat de veteranul Valentino Rossi care a ocupat in cele din urma pozitia secunda, respectiv Cal Crutchlow pe locul al treilea.

Victoria din etapa de debut din Marele Premiu al Statului Qatar l-a pus pe Vinales in pozitia de candidat serios la victorie si in Argentina, iar tanarul in varsta de doar 22 de ani nu si-a dezamagit fanii. Fani care se gasesc intr-o continua crestere in ultima perioada, tanarul de la Yamaha ajungand vedeta motociclismului mondial in acest inceput de nou sezon.

Marele Premiu al Argentinei ni l-a pus pe Marc Marquez in pole position, spaniolul incepand bine cursa si distantandu-se la doua secunde in fata plutonului imediat dupa start. Bucuria sustinatorilor lui nu a tinut foarte mult insa, spaniolul pierzand controlul asupra motocicletei in turul al patrulea, fiind nevoit sa abandoneze in cele din urma.

Un insucces la care campionul mondial en-titre mai mult ca sigur ca nu se astepta, Termas de Rio Hondo fiind circuitul pe care acesta reusise sa se impuna in ultimele doua sezoane din trei. La fel de ghinionist a fost si celalalt spaniol triplu campion mondial, Jorge Lorenzo vanzadu-se nevoit sa abandoneze in urma unui acrosaj cu Andrea Iannone in primul viraj. Virajul cu numarul 5 s-a dovedit la fel de ghinionist si pentru Andrea Dovizioso, care a fost luat pe sus de Aleix Espargaro. De asemenea, Dani Pedrosa a fost nevoit sa abandoneze in turul 14.

Clasamentul general in clasa Moto GP il are pe prima pozitie pe tanarul Maverick Vinales, cu 50 de puncte, urmat la o diferenta de 14 puncte de Valentino Rossi. Locul al treilea este ocupat de italianul Andrea Dovizioso, cu 20 de puncte. Campionatul Mondial continua peste doua saptamani cu etapa de pe The Circuit of the Americas.

In tot acest timp, Franco Morbidelli (Kalex) s-a impus din nou in cadrul Moto2, consolidandu-si astfel pozitia avuta dupa victoria de debut din Qatar. Podiumul a fost completat de portughezul Miguel Oliveira (KTM), respectiv de elvetianul Thomas Luthi (Kalex). Dupa primele sale doua victorii din intreaga cariera, Morbidelli conduce clasamentul general cu 50 de puncte.

Si cursa de la Moto3 a avut acelasi castigator ca si in cursa de debut, ibericul Joan Mir reusind sa se impuna si aici. Podiumul a fost completat de britanicul John McPhee, respectiv Jorge Martin. Mir este o alta noua speranta a motociclismului mondial, la doar 19 ani reusind acum cea de-a treia victorie din cariera.