Marc Marquez, a zecea victorie consecutiva in Marele Premiu al Germaniei

Spaniolul Marc Marquez (Repsol Honda) a castigat Marele Premiu al Germaniei la MotoGP, a noua etapa a Campionatului Mondial de motociclism viteza, duminică, pe Sachsenring.

Pe Sachsenring, Marquez a dominat de o maniera categorica, cu plecare din pole position, pozitia de lider de la inceput pana la final si cel mai rapid tur de pista. Pentru spaniolul de la Honda este al cincilea succes din acest sezon si al zecelea consecutiv pe circuitul german.

Pe pozitia a doua s-a clasat tot un spaniol, Maverick Vinales (Yamaha), iar pe trei a terminat britanicul Cal Crutchlow (Honda).

Marquez conduce în clasamentul general, cu 185 de puncte, 58 mai multe decât Andrea Dovizioso (Ducati), ocupantul locului doi. In Germania, pilotul italian a terminat pe locul al cincilea, dupa o cursa de recuperare senzationala de pe pozitia a 13-a a grilei de start.

La Moto2 s-a impus Alex Marquez (Spania/Kalex), iar la Moto3 Lorenzo Dalla Porta (Italia/Honda Prato).

Etapa a zecea a motomondialului de viteza, Marele Premiu al Cehiei, va avea loc in 4 august, la Brno.