Lewis Hamilton, învingător în MP de la Monaco! Vettel a stricat dubla Mercedes

Lewis Hamilton a câștigat Marele Premiu de la Monte Carlo după o cursă în care a condus din primul tur până la final, în ciuda atacurilor venite din partea lui Max Verstappen. Pilotul celor de la Red Bull Racing l-a atacat pe britanic în ultimele 10 tururi, însă fără succes, el fiind de altfel și penalizat cu 5 secunde pentru un incident avut cu Valtteri Bottas pe linia boxelor.

De penalizarea lui Verstappen au profitat Sebastian Vettel, cel care a terminat cursa pe 3, dar a progresat până pe locul al doilea după penalizarea aplicată lui Bottas. Finlandezul de la Mercedes a urcat pe locul al treilea în urma problemelor lui Verstappen, iar pilotul lui Red Bull a încheiat astfel doar pe locul al 4-lea.

Marele pierzător al zilei a fost monegascul Charles LeClerc, cel care a plecat de pe locul 17 în urma problemelor din calificări. LeClerc a începutul excelent și s-a apropiat de TOP 10, însă l-a lovit pe Niko Hulkenberg  într-un viraj, moment în care a făcut pană, iar mașina a fost distrusă până la boxe. LeClerc a mai revenit pe circuit, dar a abandonat în cele din urmă din cauza problemelor pe care le avea mașina la podea.

Pierre Gasly a obÅ£inut punctul bonus pentru cel mai rapid tur de pistă.