Hamilton, victorie spectaculoasa la Silverstone. Cum a aratat clasamentul final!

Lewis Hamilton a obtinut o victorie pentru istorie, duminica, in cursa de casă de la Silverstone, etapa a zecea a sezonului de Formula 1. Pilotul de la Mercedes a câștigat pentru a șasea oară cursa din Marea Britanie, devenind pilotul cu cele mai multe victorii la Silverstone.

Pentru Hamilton este a șaptea victorie din acest sezon și, după ce a luat și punctul suplimentar pentru cel mai rapid tur, s-a distanțat la 39 de lungimi de Bottas în clasamentul piloților. Finlandezul a plecat din pole position în Regat, dar a trebuit să se mulțumească doar cu poziția a doua. Podiumul a fost completat de Charles Leclerc, care a salvat onoarea celor de la Ferrari.

Plecat de pe pozitia a treia a grilei, Leclerc a avut un start ezitant si a cazut pana pe 6, in timp ce coechipierul Vettel a urcat de pe 6 pe 3. Pe final insa, Vettel a gafat incredibil, acrosandu-se cu Verstappen in lupta pentru locul al treilea. Ambii au iesit in afara circuitului, iar Leclerc si Gasly i-au depasit. Verstappen a revenit pe circuit si a terminat al cincilea, in timp ce Vettel a incheiat abia pe pozitia a 15-a.

Pozitiile 6-10 au fost ocupate de urmatorii piloti: Carlos Sainz Jr (McLaren), Daniel Ricciardo (Renault), Kimi Raikkonen (Alfa Romeo Racing), Danil Kviat (Toro Rosso), Nico Hulkenberg (Renault).

Etapa urmatoare, Marele Premiu al Germaniei, va avea loc in data de 28 iulie, pe circuitul de la Hockenheim.