Hamilton, victorie la Abu Dhabi in ultima cursa a sezonului. Alonso si-a luat adio de la F1 cu un loc 11!

Lewis Hamilton 2018 Abu Dhabi Grand Prix

Lewis Hamilton a incheiat en-fanfare sezonul 2018 din Formula 1. A castigat Marele Premiu din Abu Dhabi de o maniera categorica, dupa ce a condus pe toata durata cursei.

Plecat din pole position, Hamilton a reusit sa isi treaca in cont a cincea victorie din palmares pe circuitul Yas Marina. A fost a 11-a sa victorie din acest sezon si a 73-a din cariera. Britanicul a incheiat cursa cu un avans de aproape trei secunde fata de principalul sau rival, Sebastian Vettel, de la Ferrari. Pe ultima treapta a podiumului a urcat Max Verstappen, de la Red Bull Racing, care si-a asigurat astfel locul al patrulea in clasamentul general la finalul sezonului.

Australianul Daniel Ricciardo a trecut linia de sosire al patrulea, la ultimul Grand Prix pentru Red Bull. De anul viitor, el va concura pentru Renault. Al doilea pilot Mercedes, finlandezul Valtteri Bottas, a fost abia al cincilea, dupa ce a plecat in cursa de pe pozitia a doua a grilei de start, in timp ce spaniolul Carlos Sainz jr de la Renault s-a clasat pe locul 6.

Locurile 7-10 au fost ocupate in ordine de Charles Leclerc (Sauber), Sergio Perez (Force India), Romain Grosjean (Haas) și Kevin Magnussen (Haas). La ultima sa cursă în Formula 1, spaniolul Fernando Alonso a ratat în mod dramatic o clasare în puncte. A terminat pe locul 11.

Cursa din Abu Dhabi nu a fost lipsita de momente tensionate. Un accident spectaculos petrecut chiar in primul tur, intre Niko Hulkenberg si Romain Grosjean, a provocat intrarea safety-carului pe traseu. Hulkenberg s-a rostogolit cu monopostul de cateva ori si a ajuns in parapet, dar a scapat fara nicio zgarietura. Totuși, monopostul Renault a fost grav avariat si Hulkenberg a fost nevoit sa se retrafa din cursa.

Nu a terminat cursa nici Kimi Raikkonen, aflat la ultima sa cursa pentru Ferrari. Finlandezul, care de sezonul viitor va concura pentru Sauber, s-a retras din cauza unor probleme tehnice la monopost. De asemenea, Pierre Gasly, Esteban Ocon Si Marcus Ericsson au fost nevoiti sa abandoneze cursa din Abu Dhabi.