2020-01-28 Hamilton a incheiat cu victorie sezonul de Formula 1 si a egalat inca un record al lui Senna

Britanicul Lewis Hamilton (Mercedes) a castigat ultima cursa a sezonului de Formula 1, la Abu Dhabi.

Hamilton, care si-a adjudecat al cincilea titlu mondial inca din 28 octombrie, de la Marele Premiu al Mexicului, a bifat la Abu Dhabi a 11-a victorie a sezonului si a 84-a din cariera. Aflat la cursa cu numarul 250 din cariera, britanicul a bifat a 50-a victorie cu plecare din pole position.

Succesul de pe circuitul Yas Marina i-a mai adus un record lui Hamilton, care a inregistrat acum a 19-a cursa in care a condus in fiecare tur. A egalat astfel o performanta detinuta de legendarul Ayrton Senna.

Sunt mandru si sunt recunoscator acestei echipe. Va multumesc tuturor celor de aici si de acasa. Aceasta masina este o opera de arta”, a declaat pilotul dupa cursa.

Pe locul doi in cursa din Emirate s-a clasat olandezul Max Verstappen (Red Bull), care a reusit astfel cea mai buna performanta in cursa de la Abu Dhabi. Podiumul a fost completat de Charles Leclerc (Ferrari).

Pilotul zilei a fost declarat coechipierul lui Hamilton de la Mercedes, finlandezul Valtteri Bottas, care a terminat pe pozitia a patra, desi a plecat de pe ultimul loc al grilei de start.

S-au mai remarcat in cursa din Abu Dhabi: Alex Albon, care a reusit astfel a opta clasare in Top 6 din noue curse disputate pentru Red Bull, Sergio Perez, care a bifat a noua sa clasare in Top 10 pe circuitul din Emirate, Lando Norris, care a reusit sa termine pentru a 11-a ora in acest sezon in zona punctelor, dar mai ales Carlos Sainz, care si-a asigurat locul sase in clasamentul general dupa ce a terminat pe pozitia a zecea la Abu Dhabi.