Dubla Mercedes in prima etapa a sezonului din Formula 1. Bottas i-a dat clasa lui Hamilton

Mercedes GP si-a aratat suprematia inca din prima etapa a sezonului 2019 din Formula 1. Finlandezul Valtteri Bottas i-a adus victoria in Marele Premiu al Australiei, la Melbourne. Performanta a fost dublata de campionul mondial Lewis Hamilton, care a terminat pe pozitia a doua.

Valtteri Bottas s-a impus de o maniera dominanta in Australia. Finlandezul si-a castigat prima pozitie inca din virajul 1 si a facut o cursa perfecta pentru a incheia cu un avans de 20 de secunde in fata coechipierului sau, Hamilton. in plus, a luat si punctul suplimentar pentru cel mai rapid tur si pleaca de la Melbourne cu 26 de puncte.

Olandezul Max Verstappen (Red Bull) a avut si el o prestatie solida la Melbourne, la prima cursa cu noul motor Honda, si a obtinut primul sau podium pe circuitul Albert Park. in spatele lui Verstappen a venit perechea de la Ferrari, Vettel si Leclerc. Pustiul nou-venit la Scuderia de la Maranello a avut in startul cursei un duel cu Vettel, dar cvadruplul campion mondial nu i-a dat nicio sansa. Totusi, prestatia Ferrari a fost mai degraba dezamagitoare si vettel nu s-a ferit sa acuze la final ca "masina e prea inceata" .

Pozitia a sasea a fost ocupata de Kevin Magnussen (Danemarca, Haas), pe locul sapte a incheiat Nico Hulkenberg (Renault/Germania), pe opt Kimi Raikkonen (Finlanda, Alfa Romeo Racing), pe noua Lance Stroll (Canada, Racing Point) si pe zece Danil Kviat (Rusia, Toro Rosso).

Ghinionistul zilei a fost Daniel Ricciardo, care avea sperante mari pentru debutul sau la Renault. Australianul si-a vazut insa cursa de acasa ruinata inca din primul tur, iar in cele din urma a abandonat. La fel au facut-o Romain Grosjean (Hass) si Carlos Sainz (McLaren) au abandonat.

Formula 1 va reveni la treaba peste doua saptamani, in week-endul 29-31 martie, cu Marele Premiu al Bahrainului, de pe circuitul Sakhir.