Dubla Mercedes in China. Hamilton s-a impus si a devenit lider la general

Britanicul Lewis Hamilton de la Mercedes a castigat, duminica, Marele Premiu al Chinei, a treia etapa a Campionatului Mondial de Formula 1, grand prix-ul cu numarul 1.000 din istoria Marelui Circ.

Hamilton a pornit al doilea de pe grila de start, l-a depasit in primele viraje pe Bottas, aflat in pole-position, si a castigat fara probleme cursa de la Shanghai. Finlandezul, liderul clasamentului general inaintea etapei de la Shanghai, a trebuit sa se multumeasca doar cu locul al doilea.

Podiumul a fost completat de germanul Sebastian Vettel de la Ferrari. Vettel a fost al treilea la start, dar fost intrecut de coechipierul sau, Charles Leclerc din Monaco. Leclerc a primit ordin de la boxe sa-l lase pe german sa-l depaseasca. In cele din urma, al doilea pilot Ferrari a terminat al cincilea, fiind intrecut si de olandezul Max Verstappen de la Red Bull, in urma strategiei schimbarilor de pneuri.

Al doilea pilot al Red Bull, francezul Pierre Gasly, a incheiat pe locul 6 si a obtinut punctul suplimentar pentru cel mai rapid tur, dupa un schimb de pneuri efectuat in finalul cursei.

Locurile 7-10 au fost ocupate in ordine de australianul Daniel Ricciardo (Renault), de mexicanul Sergio Perez (Racing Point), de finlandezul Kimi Raikkonen (Alfa Romeo) si de thailandezul Alxexander Albon (Toro Rosso).